פרויקט גמר - המחלקה לצילום בצלאל 2019

רקמתם יפשטו; חרדות ילבשו

"וְיָרְדוּ מֵעַל כִּסְאוֹתָם, כֹּל נְשִׂיאֵי הַיָּם, וְהֵסִירוּ אֶת-מְעִילֵיהֶם, וְאֶת-בִּגְדֵי רִקְמָתָם יִפְשֹׁטוּ; חֲרָדוֹת יִלְבָּשׁוּ, עַל-הָאָרֶץ יֵשֵׁבוּ, וְחָרְדוּ לִרְגָעִים, וְשָׁמְמוּ עָלָיִךְ." יחזקאל כו' טז'.

המלניום מסמל עבורי את המעבר מהמאה העשרים למאה העשרים ואחת. דור המילניום, המכונה דור ה-Y, עמו אני נמנה, גדל בצמוד למחשב ולאינטרנט, בתקופה המאופיינת בהאצה בהעברת ידע ופיתוחים טכנולוגיים.

תקופת המעבר בין המאות הייתה טעונה ברגשות מעורבים, מצד אחד חגיגות ענק לכבוד האלף החדש, ומצד שני חרדה גדולה מפני שינוי קידומת, דוגמת ”באג אלפיים“. בתום הספירה לאחור ומעבר למילניום החדש, החרדה התגלתה כריקה מתוכן. הודות לאינטרנט חווה דור ה-Y אסונות ואירועים גדולים בהיסטוריה בזמן אמת, אשר הגבירו את תחושת חוסר הוודאות.

העבודה מבוססת על קטעי וידאו ממרחבי הרשת, בהם קטעי קליפים ותיעודי אסונות, היא נעה בין חרדות אישיות וקולקטיביות שמציפות אותנו לבין רגעי שקט. הסאונד המלווה את העבודה, מורכב מצלילים מוכרים, כמו שירים ורחשי להבות. תיעוד אסון מעבורת החלל קולומביה נערך למראה של זיקוקים בשמיים, מוטיב השעון מסמן את הציפייה הבלתי נגמרת לבאות המוביל לחוסר היכולת לחיות את ההווה.